O nas
W 2004 roku powołano do życia Fundację „Normalna Przyszłość”. Jej założycielami są niepełnosprawni ruchowo absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego. Motywacją do jej powstania stały się napotykane przez nich przeszkody w rozpoczęciu w pełni samodzielnego życia.
Co zrobiliśmy
Projekt „Własny Kąt”, którego celem było umożliwienie wynajęcia mieszkań pozbawionych barier architektonicznych w Warszawie niepełnosprawnym ruchowo absolwentom warszawskich szkół wyższych, pochodzących z niezamożnych rodzin i/lub z małych miejscowości.
Dwie osoby poruszające się na wózkach otrzymały przystosowane mieszkania i podjęły pracę w Warszawie. Uniknęły tym samym powrotu do rodzinnych miejscowości, gdzie byłyby narażone na wykluczenie.
„Badanie potrzeb szkoleniowych niepełnosprawnych mieszkańców województwa mazowieckiego” którego celem było rozpoznanie potrzeb osób z niepełnosprawnością w zakresie kształcenia ustawicznego. W zakresie działań badawczych przeprowadzono ankietę na terenie całego województwa mazowieckiego z udziałem 502 osób. Na podstawie otrzymanych wyników opracowano raport, który umożliwi w przyszłości bardziej precyzyjne dostosowanie oferty instytucji szkoleniowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
„Seminaria dla przedstawicieli instytucji szkoleniowych”, których celem była promocja potrzeb osób z niepełnosprawnością w zakresie form kształcenia ustawicznego wśród przedstawicieli publicznych i niepublicznych instytucji szkoleniowych działających na obszarze całego województwa mazowieckiego. W ramach tego projektu odbyły się seminaria w czterech miastach Mazowsza, w których wzięło udział 60 osób. Ponadto opracowano i rozesłano do 250 instytucji szkoleniowych poradnik dotyczący organizacji szkoleń z udziałem osób z niepełnosprawnością. Fundacja nawiązała również współpracę z 4 firmami szkoleniowymi, której przedmiotem jest organizacja szkoleń zawodowych dla osób z niepełnosprawnością.
„Promocja zatrudniania osób niepełnosprawnych w organizacjach pozarządowych”
Celem projektu było zaprezentowanie korzyści z zatrudniania osób z niepełnosprawnością w organizacjach pozarządowych. W ramach „Promocji…” odbyły się cztery konferencje nt. zatrudniania tych osób w trzecim sektorze oraz możliwości uzyskania refundacji kosztów ich zatrudnienia.
Wzięło w nich udział 93 przedstawicieli organizacji pozarządowych. 12 uczestników zadeklarowało zatrudnienie osób niepełnosprawnych.
„Szkoła Umiejętności Obywatelskich”
Celem projektu była zmiana postaw osób z niepełnosprawnością. Zwiększenie ich motywacji do działalności społecznej i aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego. W ramach „Szkoły…” odbył się 10–dniowy cykl szkoleń warsztatowych, podczas których uczestnicy zdobywali umiejętności z zakresu podstaw liderstwa i pracy w zespole, planowania kariery, planowania kampanii wyborczych oraz zarządzania projektami. Poznawali też prawa osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz zasady współpracy z administracją publiczną. Mieli również okazje do nauczenia się sztuki wystąpień publicznych podczas warsztatów debatanckich.
Powstał także film promocyjny o „Szkole…”, który został rozesłany do 570 instytucji zajmujących się wspieraniem osób z niepełnosprawnością w województwie mazowieckim.
Co planujemy
1. Kreowanie polityki mieszkaniowej uwzględniającej potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Cel: Zwiększenie liczby mieszkań w Warszawie dostępnych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami i umożliwiających im samodzielne funkcjonowanie.
Planowane działania: Współpraca z administracją lokalną w zakresie kształtowania polityki sprzyjającej powstawaniu mieszkań dostosowanych dla osób niepełnosprawnych w zasobach komunalnych m. st. Warszawy.
Zakładane rezultaty: W ciągu 5 lat 30 osób z niepełnosprawnością uzyska możliwość wynajmu przystosowanego mieszkania w zasobach m. st. Warszawy. Dzięki temu będą mogły się usamodzielnić i stać pełnoprawnymi członkami społeczeństwa.
2. Edukacja obywatelska osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia
Cel: Umacnianie postaw prospołecznych i proobywatelskich wśród osób z niepełnosprawnością. Zmiana wizerunku osób z niepełnosprawnością w społeczeństwie.
Planowane działania: Organizacja kolejnych edycji Szkoły Umiejętności Obywatelskich oraz szkoleń integracyjne rozwijające umiejętności społeczne.
Zakładane rezultaty: W ciągu 5 lat odbędzie się 5 edycji Szkoły Umiejętności Obywatelskich. Łącznie we wszystkich edycjach Szkoły weźmie udział 150 osób.
3. Wprowadzanie osób z niepełnosprawnością na otwarty rynek pracy
Cel: Zwiększanie kwalifikacji zawodowych osób z niepełnosprawnością oraz wspieranie ich w poszukiwaniu zatrudnienia na otwartym rynku pracy.
Planowane działania: Organizacja szkoleń zawodowych dla osób z niepełnosprawnością we współpracy z firmami szkoleniowymi i instytucjami rynku pracy. Nawiązanie współpracy z pracodawcami i organizacja staży dla absolwentów szkoleń.
Zakładane rezultaty: W szkoleniach weźmie udział 270 osób. 120 absolwentów szkoleń odbędzie staże dla pracodawców z otwartego rynku pracy.
Jak nam pomóc
By przekazać Nam 1% swojego podatku wystarczy, że wskażesz Fundację Normalna Przyszłość w swoim zeznaniu podatkowym, a Urząd Skarbowy przekaże go na rachunek naszej organizacji. Jak to się robi?
Krok pierwszy:
Wpisujesz nazwę organizacji, na rzecz której chcesz przekazać 1% podatku (Fundacja „Normalna Przyszłość”) w odpowiednim polu zeznania podatkowego.
poz. 136 – PIT-28, poz. 312 – PIT-36, poz. 108 –PIT-36L, poz. 124 – PIT-37, poz. 60 – PIT-38.
Krok drugi:
Wpisujesz numer KRS organizacji, na rzecz której chcesz przekazać 1% podatku. Nr KRS Fundacji „Normalna Przyszłość” – 0000197482.
poz. 137 – PIT-28, poz. 313 – PIT-36, poz. 109 –PIT-36L,
poz. 125 – PIT-37, poz. 61 – PIT-38.
Krok trzeci:
Wpisujesz kwotę 1% naszego podatku zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół.
poz. 138 – PIT-28, poz. 314 – PIT-36, poz. 110 –PIT-36L, poz. 126 – PIT-37, poz. 62 – PIT-38.
Krok czwarty:
Jeśli chcesz, aby nasz 1% został przeznaczony na konkretny cel (np. 1% podatku na pomoc mieszkaniową dla Asi Kowalskiej), to wpisz to w polu „Informacje ułatwiające kontakt z podatnikiem”.
poz. 135 – PIT-28, poz. 311 – PIT-36, poz. 107 –PIT-36L, poz. 123 – PIT-37, poz. 59 – PIT-38.
Krok piąty:
Składasz swoje zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym. Jeśli zależy Ci, aby Twój 1% został przekazany na konkretny cel (np. na pomoc mieszkaniową dla Asi Kowalskiej) poinformuj o tym Fundację telefonicznie lub mailowo.
W razie wątpliwości z przyjemnością udzielimy Ci dodatkowych informacji związanych z przekazywaniem 1% podatku dochodowego oraz działalnością statutową Fundacji „Normalna Przyszłość”.
Fundacja „NORMALNA PRZYSZŁOŚĆ”
Inqubator Organizacji Pozarządowych OPI
Al. Niepodległości 186, pok. 3
00-608 Warszawa
tel. 0 504 063 941 – Aneta Olkowska
tel. 0 504 064 020 – Mariusz Barczak
www.normalnaprzyszlosc.org
email: normalnaprzyszlosc@normalnaprzyszlosc.org