religia - bob - budda?
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta

budda? budda? budda? (81)

budda? 29 października 2006
text z wikipedia... "

Budda (skt. buddha – przebudzony, jap. butsu, tyb. sangdzie: sang – oczyszczony z negatywnych emocji, dzie – z rozwiniętymi w pełni doskonałymi właściwościami umysłu).

Słowo budda ma dwa znaczenia. W węższym zakresie, pisane wielką literą, dotyczy tylko Buddy Siakjamuniego, założyciela buddyzmu. Poniższy artykuł dotyczy ogólniejszego znaczenia tego słowa (jest wówczas pisane małą literą).

Budda to istota oświecona; ktoś kto przebudził się ze stanu niewiedzy, wykroczył poza cierpienie ludzkiej egzystencji, posiadł najwyższą mądrość i zerwał z wszelkim przywiązaniem. W tym sensie doszedł on dalej niż bodhisattwa, który, aczkolwiek również oświecony, wciąż jest przywiązany do wyzwalania kolejnych czujących istot. Budda zerwał już nawet z tym przywiązaniem, a zatem po śmierci zamiast kolejnego wcielenia czeka go stan nirwany.

Zgodnie z tradycją buddyjską żyjemy w pomyślnym okresie (Bhadra-kalpa) i w naszej kalpie objawi się 1000 buddów. Do tej pory byli to:

* Budda Krakuczanda (Krakućhanda),
* Budda Kanakamuni,
* Budda Mahakaśjapa,
* Budda Siakjamuni (Siddhartha Gautama). Założyciel buddyzmu, to jego ma się na myśli, mówiąc po prostu Budda (bez żadnego dalszego określenia).

W sutrach Buddyzmu Czystej Krainy "Szin" można przeczytać, że w czasach Buddy Krakuczandy ludzie żyli 40 000 lat, a w czasach następnych buddów, kolejno 30 000 i 20 000 lat.

Przekazy mówią również o imionach dwóch kolejnych buddów:

* Budda Maitreja,
* Budda Simhananda.

Ostatnim, tysięcznym buddą ma być Budda Ruczika.

Japońska nazwa buddy to hotoke.

Słowo budda należy pisać z małej litery, gdy chodzi ogólnie o jakiegoś buddę i z wielkiej, gdy piszemy o kimś konkretnym (np. o Buddzie Siakjamunim)."