inne - Piwosz - Pilzner — najczęściej podrabiany oryginał
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta

Pilzner — najczęściej podrabiany oryginał Pilzner — najczęściej podrabiany oryginał Pilzner — najczęściej podrabiany oryginał (35)

Pilzner — najczęściej podrabiany oryginał 29 marca 2008
Wszystko zaczęło się w roku 1295. Król czeski Wacław II założył miasto Pilzno i wkrótce potem przyznał 260 mieszczanom prawo warzenia piwa. Początkowo produkowali je w swoich domach i w niewielkich ilościach, ale z czasem zaczęli się zrzeszać w cechy i zakładać browary. Jednak później gospodarka i kultura w Czechach po ***** dły, co nie pozostało bez wpływu na browarnictwo. Ponieważ nie przestrzegano tradycyjnej technologii i opierano się na niesprawdzonych recepturach, gotowy wyrób często był niesmacznym cienkuszem, który nie zasługiwał na miano piwa.

W Europie produkowano podówczas dwa rodzaje tego napoju. W Czechach najczęściej warzono piwo fermentacji górnej, a w Bawarii — fermentacji dolnej, znacznie lepsze. Piwa te ogromnie różniły się jakością.

Punktem zwrotnym okazał się rok 1839. Około 200 pilzneńskich mieszczan postanowiło zaradzić sytuacji. Założyli Browar Mieszczański, by warzyć piwo fermentacji dolnej, wzorowane na piwie z Bawarii. Sprowadzono stamtąd słynnego piwowara Josefa Grolla, który od razu przystąpił do pracy. Otrzymane piwo okazało się zupełnie inne od bawarskiego pierwowzoru, ale też znacznie lepsze, niż się spodziewał Groll. Dzięki jego doświadczeniu oraz zastosowaniu znakomitych miejscowych surowców udało się uzyskać piwo, które zawojowało świat. Czym zyskało sławę? Wyjątkowym smakiem, barwą i aromatem. Jednak sława ta miała też minusy. Chcąc skorzystać na rozgłosie pilznera, jego nazwą zaczęli się posługiwać inni producenci. W rezultacie piwo to stało się najczęściej podrabianym złocistym napojem