kultura - Salon Kulturalny - Nowości literackie
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta
Nowości literackie 4 grudnia 2009
Książki z Repliki
Replika jest kolejnym polskim wydawnictwem, które podpisało umowę o współpracy z projektem eClicto. Poznańska oficyna dostarczy do księgarni eClicto książki polskich autorów, które będą dostępne w formacie epub i będzie je można przeczytać na czytniku eClicto.
http://blog.eclicto.pl/replika-tez-wspolpracuje-z-eclicto/

„Fikołki na trzepaku” – wspomnienia Małgorzaty Kalicińskiej
„Dom nad rozlewiskiem” wraz dwoma tomami kontynuacji sprzedał się w Polsce w setkach tysięcy egzemplarzy, wygląda więc, że nowa książka Małgorzaty Kalicińskiej „Fikołki na trzepaku” (wyd. Zysk) skazana jest na sukces, chociaż nie jest to powieść.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Efikolki-na-trzepaku%E2%80%9D-%E2%80%93-wspomnienia-malgorzaty-kalicinskiej/

Anna Brzezińska: przemian nie da się zatrzymać
Jak sami pisarze patrzą na nowe zjawisko w kulturze, jakim są książki elektroniczne? Dotychczas nie prezentowaliśmy oceny żadnego z twórców, teraz to robimy. Zachęcamy Was do przeczytania wywiadu, którego udzieliła nam ANNA BRZEZIŃSKA, pisarka fantasy, trzykrotna laureatka nagrody im. Janusza A. Zajdla przyznawanej najlepszym polskim autorom s-f i fantasy.
http://blog.eclicto.pl/anna-brzezinska-przemian-nie-da-sie-zatrzymac/
Nowości literackie 7 grudnia 2009
Książkowa biografia Stanisława Barei
„Miś”, „Brunet wieczorową porą”, seriale „Alternatywy 4” i „Zmiennicy” – to tylko niektóre tytuły z filmografii Stanisława Berei, które zyskały status dzieł kultowych. Widzowie doskonale znają filmy Barei, ale o samym reżyserze wiedzą już mniej. Teraz mają okazję lepiej poznać jego życie i twórczość dzięki książce Macieja Replewicza „Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła”, wydanej przez Zysk.
http://www.salonkulturalny.pl/ksiazkowa-biografia-stanislawa-barei/

Antywojenna książka Sapkowskiego
Ponad trzy lata przyszło czekać miłośnikom twórczości Andrzeja Sapkowskiego na najnowszą powieść najbardziej poczytnego twórcy polskiej fantastyki. Ale było warto. Sapkowskiemu udało się bowiem po raz kolejny zaskoczyć czytelnika i pokazać zupełnie nieznane oblicze swojego pisarstwa. Jego najnowsza powieść, zatytułowana „Żmija” ukazała się nakładem wydawnictwa SuperNowa.
http://www.salonkulturalny.pl/andrzej-sapkowski-%E2%80%9Ezmija%E2%80%9D-recenzja/
Nowości literackie 8 grudnia 2009
"Szaleństwo katalogowania” – nowa książka Umberto Eco
Umberto Eco, autor „Imienia róży” – jednego z największych bestsellerów w historii literatury, wydał nową książkę. Opublikowane przez Rebis „Szaleństwo katalogowania” jest już w księgarniach.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eszalenstwo-katalogowania%E2%80%9D-%E2%80%93-nowa-ksiazka-umberto-eco/
Nowości literackie 14 grudnia 2009
Debiutancka powieść Dawida Juraszka
Przyzwyczailiśmy się, że literatura fantasty opiera się głównie na mniej lub bardziej przetworzonych motywach tolkienowskich. Wędrówka, drużyna, dobrzy i źli magowie, mistrzowie miecza, mroczne stwory ciemności – to wszystko znamy z wielu książek. Tym chętniej – jako czytelnicy – witamy jakąkolwiek odmianę. A tę proponuje nam Dawid Juraszek w debiutanckiej powieści „Xiao Long. Biały Tygrys” (Fabryka Słów), serwując fantasy w chińskim stylu.
http://www.salonkulturalny.pl/dawid-juraszek-%E2%80%9Exiao-long-bialy-tygrys%E2%80%9D-recenzja/

„Nakręć wiersz” i powalcz o 10 tys. złotych
„Nakręć wiersz” – tak się nazywa konkurs organizowany po raz trzeci przez Biuro Literackie. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego utworu audiowizualnego stanowiącego ilustrację wiersza. Rozstrzygnięcie podczas 15. edycji festiwalu Port Wrocław 2010.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Enakrec-wiersz%E2%80%9D-i-powalcz-o-10-tys-zlotych/
Nowości literackie 17 grudnia 2009
Najlepsze książki 2009 roku – ranking Salonu
Rok się jeszcze nie skończył, ale ponieważ jest już grudzień, przyszła pora na podsumowania. Zaczynamy od książek, które w tym roku ukazały się w Polsce. Spośród wielu tytułów wybraliśmy dwadzieścia – naszym zdaniem – najlepszych.
http://www.salonkulturalny.pl/najlepsze-ksiazki-2009-roku-%E2%80%93-ranking-salonu/

Nominowana za „Teraz”
Agnieszka Drotkiewicz została nominowana do Paszportów „Polityki” 2009 za powieść pt. „Teraz”. Książkę w formie e-booka znajdziecie w Księgarni eClicto.
http://blog.eclicto.pl/autorka-%E2%80%9Eteraz%E2%80%9D-nominowana-do-paszportow-%E2%80%9Epolityki%E2%80%9D/

Osiem razy Wallander
Henning Mankell to jeden z najlepszych współczesnych autorów powieści kryminalnych. Popularność, również w naszym kraju, przyniósł mu cykl, którego głównym bohaterem jest Kurt Wallander, komisarz z Ystad. W języku polskim ukazało się osiem książek o Wallanderze – wszystkie dostępne są w postaci e-booków w Księgarni eClicto.
http://blog.eclicto.pl/osiem-razy-wallander/

Najlepsze książki 2009
Zaprzyjaźniony z nami blog SalonKulturalny.pl opublikował ranking najlepszych książek wydanych w Polsce w 2009 roku. Pierwsze miejsce zajęła „Performerka” amerykańskiego pisarza Dona DeLillo, drugie – powieść „Dziecię boże” innego Amerykanina Cormaca McCarthy’ego, a trzecie „Chińczyk” Henninga Mankella.
http://blog.eclicto.pl/najlepsze-ksiazki-2009/
Nowości literackie 22 grudnia 2009
„Biały zamek” recenzja książki Orhana Pamuka
„Biały zamek” turecki noblista Orhan Pamuk napisał w 1985 roku, jak sam przyznaje, w przerwie między długimi powieściami, dla odpoczynku i rozrywki. Autor nie kryje też, że pisząc swój utwór szukał inspiracji w literaturze europejskiej i tureckiej.
http://www.salonkulturalny.pl/orhan-pamuk-%E2%80%9Ebialy-zamek%E2%80%9D-recenzja/

„Flush” - Virginia Woolf, recenzja
Wydany przez Znak „Flush” wybitnej angielskiej pisarki Virginii Woolf jest zdecydowanie jej najoryginalniejszą książką.
http://www.salonkulturalny.pl/virginia-woolf-%E2%80%9Eflush%E2%80%9D-recenzja/

„4 pory mroku” - recenzja
Debiutancki zbiór opowiadań Pawła Palińskiego, zatytułowany „4 pory mroku”, który ukazał się nakładem Fabryki Słów, daje czytelnikowi dość rzadką możliwość spotkania z horrorem „made in Poland”. Warto dodać – horrorem na bardzo dobrym poziomie.
http://www.salonkulturalny.pl/pawel-palinski-%E2%80%9E4-pory-mroku%E2%80%9D-recenzja/
Nowości literackie 28 grudnia 2009
„Wytropić Eichmanna” - recenzja
Od „Wytropić Eichmanna” Neala Bascomba trudno się oderwać - to pasjonująca i poruszająca lektura. Książkę wydał krakowski Znak.
http://www.salonkulturalny.pl/neal-bascomb-%E2%80%9Ewytropic-eichmanna%E2%80%9D-recenzja/

Recenzja książki o Stanisławie Barei
Zapowiadaliśmy już w Salonie książkę Macieja Replewicza „Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła” (Zysk i S-ka), ale teraz jesteśmy po lekturze i możemy biografię reżysera „Misia” z czystym sumieniem polecić. Czyta się ją znakomicie.
http://www.salonkulturalny.pl/maciej-replewicz-%E2%80%9Estanislaw-bareja%E2%80%9D-recenzja/

Nieznana Magdalena Samozwaniec
Po trzydziestu siedmiu latach od śmierci Magdaleny Samozwaniec do rąk czytelników trafiają jej nieznane teksty, zebrane w zbiorze „Z pamiętnika niemłodej już mężatki”.
http://www.salonkulturalny.pl/nieznana-magdalena-samozwaniec/

eClicto z Naszą Księgarnią
Wydawnictwo Nasza Księgarnia jest kolejnym, które podpisało z nami umowę o współpracy.
http://blog.eclicto.pl/eclicto-z-nasza-ksiegarnia/

Morderstwa w Galicji (recenzja „Złotego wilka”)
Nowa książka Bartłomieja Rychtera „Złoty wilk” wpisuje się w nurt powieści kryminalnych, który w polskiej literaturze współczesnej wyznaczyły „Foresta Umbra” Pawła Jaszczuka oraz książki z Breslau w tytule Marka Krajewskiego. Wydany przez W.A.B. „Złoty wilk” ukazał się już jako e-book.
http://blog.eclicto.pl/morderstwa-w-galicji-recenzja-%E2%80%9Ezlotego-wilka%E2%80%9D/
Nowości literackie 30 grudnia 2009
„Rewers” na czytnik i komputer
Film „Rewers” Borysa Lankosza – zdobywca głównej nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – oparty jest na scenariuszu Andrzeja Barta.
http://blog.eclicto.pl/%E2%80%9Erewers%E2%80%9D-na-czytnik-i-komputer/

Dzień Domeny Publicznej – darmowe książki w sieci
1 stycznia 2010 obchodzony będzie Dzień Domeny Publicznej – tego dnia wygasają prawa autorskie do książek, których autorzy zmarli w 1939 roku, czyli 70 lat temu. Według prawa oznacza to, że ich utwory przeszły do tzw. domeny publicznej i można je publikować za darmo, np. w Internecie.
http://blog.eclicto.pl/dzien-domeny-publicznej-%E2%80%93-darmowe-ksiazki-w-sieci/
Nowości literackie 4 stycznia 2010
Premiery W.A.B. – 6 stycznia 2010
Dwie książki z miastem w tytule są wśród najbliższych premier wydawnictwa W.A.B. Jedną jest „Zaginione miasto Z” Davida Granna, drugą – „Nie ma takiego miasta” Tomasza Konatkowskiego. Oba tytuły ukażą się 6 stycznia 2010.
http://www.salonkulturalny.pl/premiery-w-a-b-%E2%80%93-6-stycznia-2010/

Tkaczyszyn-Dycki dla nowych i wtajemniczonych
Na zwieńczenie roku 2009, w którym Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki otrzymał Nagrodę Nike za zbiór wierszy „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” oraz Nagrodę Literacką Gdynia, nakładem Biura Literackiego ukazał się wybór o barokowym tytule „Rzeczywiste i nierzeczywiste staje się jednym ciałem. 111 wierszy”.
http://www.salonkulturalny.pl/tkaczyszyn-dycki-dla-nowych-i-wtajemniczonych/

Rosyjskie kryminały e-bookami
W Polsce w wydaniu papierowym ukazało się dotychczas osiem powieści kryminalnych rosyjskiej pisarki Aleksandry Marininej. Sześć z nich można przeczytać na czytniku eClicto, dostępne są bowiem w Księgarni eClicto jako e-booki w formacie epub.
http://blog.eclicto.pl/rosyjskie-kryminaly-e-bookami/

„Złoty wilk” Bartłomieja Rychtera - recenzja
„Złoty wilk” jest drugą po „Kursie do Genewy” powieścią kryminalną Bartłomieja Rychtera, tyle że tym razem jest to kryminał w stylu retro, ale wciągający czytelnika jeszcze bardziej niż współczesna historia.
http://www.salonkulturalny.pl/bartlomiej-rychter-%E2%80%9Ezloty-wilk%E2%80%9D-recenzja/

Ich utwory będą w sieci za darmo
1 stycznia 2010 wygasły prawa autorskie do książek, których autorzy zmarli w 1939 roku, czyli 70 lat temu. Dlatego, zgodnie z prawem, utwory ich przeszły do tzw. domeny publicznej, co oznacza, że można je publikować za darmo, np. w Internecie. Co roku 1 stycznia (od 2007 również w Polsce) obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej.
http://www.salonkulturalny.pl/ich-utwory-beda-w-sieci-za-darmo/
Nowości literackie 6 stycznia 2010
Konkurs – wygraj powieść Elfriede Jelinek
Rozpoczynamy pierwszy w roku 2010 konkurs. A do wygrania są egzemplarze powieści austriackiej laureatki Nagrody Nobla Elfriede Jelinek „Dzieci umarłych”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.
http://www.salonkulturalny.pl/konkurs-%E2%80%93-wygraj-powiesc-elfriede-jelinek/