kultura - Salon Kulturalny - Nowości literackie
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta
Nowości literackie 8 luty 2010
„Mao II” Dona DeLillo ukaże się po polsku!
Na 19 lutego 2010 roku planowana jest polska premiera głośnej powieści amerykańskiego pisarza Dona DeLillo pt. „Mao II”. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Emao-ii%E2%80%9D-dona-delillo-ukaze-sie-po-polsku/

Z Zielonej Sowy na czytnik
Kilkanaście książek z wydawnictwa Zielona Sowa, które w Księgarni eClicto dotychczas było dostępnych tylko w postaci PDF do czytania na komputerze, zostało przekonwertowanych do formatu epub. Wśród nowych e-booków, które można czytać na czytniku, jest klasyka, a także lektury dla dzieci.
http://blog.eclicto.pl/z-zielonej-sowy-na-czytnik/
Nowości literackie 14 luty 2010
Zapowiedzi e-booków Agencji Wydawniczej Runa
Agencja Wydawnicza Runa przygotowała kolejnych siedem książek, które jako e-booki w formacie epub znajdą się w Księgarni eClicto. Cztery tytuły to absolutne nowości.
http://blog.eclicto.pl/zapowiedzi-e-bookow-agencji-wydawniczej-runa/

„Kolejowe dzieci” Heaneya w przekładzie Sommera
Dzięki oficynie Biuro Literackie znów mamy okazję obcowania z wielką poezją. Ukazały się „Kolejowe dzieci” – wiersze irlandzkiego poety, laureata Nagrody Nobla, Seamusa Heaneya w wyborze, przekładzie i opracowaniu Piotra Sommera.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ekolejowe-dzieci%E2%80%9D-heaneya-w-przekladzie-sommera/

Nowość: „Czarny Maciek i wenecki starodruk”
Tym razem nowy e-book w Księgarni eClicto adresowany jest do młodych czytelników w wieku gimnazjalnym. Chodzi o książkę Dariusza Rekosza „Czarny Maciek i wenecki starodruk”, opublikowaną przez wydawnictwo W.A.B.
http://blog.eclicto.pl/nowosc-%E2%80%9Eczarny-maciek-i-wenecki-starodruk%E2%80%9D/

e-booki z wydawnictwa Artevision
Księgarnia eClicto otrzymała z wydawnictwa Artevision dwa nowe e-booki, które można już pobrać w formacie epub. Są to „Innowierca” i „Teranga – witaj w domu!”. Autorką obu książek jest Anira Wojan.
http://blog.eclicto.pl/e-booki-z-wydawnictwa-artevision/
Nowości literackie 28 luty 2010
„Ponad wszelką wątpliwość” – fragment powieści
24 lutego będzie miała premierę książka włoskiego pisarza Gianrica Carofiglia „Ponad wszelką wątpliwość” – trzecia część kryminalnej trylogii o mecenasie Guido Guerrierim. Patronat nad polskim wydaniem objął SalonKulturalny.pl. A dzisiaj publikujemy fragment powieści, wydanej przez W.A.B.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eponad-wszelka-watpliwosc%E2%80%9D-%E2%80%93-fragment-powiesci/

Jon Ronson, „Człowiek, który gapił się na kozy”, recenzja
Już tytuł tej książki przyciąga, intryguje i – co tu kryć – zadziwia. A to dopiero początek – w miarę czytania zdziwienie i zaciekawienie rosną proporcjonalnie do liczby przeczytanych stron. Książka „Człowiek, który gapił się na kozy” Jona Ronsona, przed czterema laty absolutny bestseller w Stanach Zjednoczonych, to jedna z najdziwniejszych, ale i najbardziej wciągających „historii prawdziwych”.
http://www.salonkulturalny.pl/jon-ronson-%E2%80%9Eczlowiek-ktory-gapil-sie-na-kozy%E2%80%9D-recenzja/

„Płaskuda” – premiera 17 lutego
Nowym e-bookiem w Księgarni eClicto jest „Płaskuda” – współczesna powieść Grażyny Jagielskiej. Premiera książki opublikowanej przez W.A.B. dzisiaj, 17 lutego.
http://blog.eclicto.pl/%E2%80%9Eplaskuda%E2%80%9D-%E2%80%93-premiera-17-lutego/

„Wilcze dziedzictwo” – przedpremierowy fragment
W najbliższą środę, 24 lutego, w Księgarni eClicto (a także w tradycyjnych księgarniach) będzie miała premierę opublikowana przez AW Runa powieść Magdy Parus „Wilcze dziedzictwo: ukryte cele”. To trzecia część cyklu fantasy „Wilcze dziedzictwo”, którego dwa pierwsze tomy „Cienie przeszłości” i „Przeznaczona” dostępne są w formacie epub.
http://blog.eclicto.pl/%E2%80%9Ewilcze-dziedzictwo%E2%80%9D-%E2%80%93-przedpremierowy-fragment/

„Ulisses z Bagdadu” – nowa powieść Schmitta
„Ulisses z Bagdadu” to najnowsza powieść francuskiego pisarza i dramaturga Erica-Emmanuela Schmitta, autora głośnej książki „Oskar i pani Róża”. Opublikowany przez krakowski Znak „Ulisses…” do księgarń trafi 22 lutego.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eulisses-z-bagdadu%E2%80%9D-%E2%80%93-nowa-powiesc-schmitta/

Julian Barnes, „Nie ma się czego bać”, recenzja
Książkę angielskiego pisarza Juliana Barnesa „Nie ma się czego bać” (wyd. Świat Książki) teoretycznie powinno się czytać w okolicach 1 Listopada, przed Wszystkimi Świętymi. Barnes pisze bowiem o śmierci, umieraniu, żegnaniu się ze światem i sprawach ostatecznych, lecz zarazem przekonuje nas, że „nie ma się czego bać”. Dlatego każda inna pora roku jest na lekturę tej książki dobra.
http://www.salonkulturalny.pl/julian-barnes-%E2%80%9Enie-ma-sie-czego-bac%E2%80%9D-recenzja/

Rebis wznawia „Czuła jest noc” Fitzgeralda
Poznańskie wydawnictwo Rebis wznowiło powieść Francisa Scotta Fitzgeralda pt. „Czuła jest noc”, w nowym przekładzie Wojsława Brydaka.
http://www.salonkulturalny.pl/rebis-wznawia-%E2%80%9Eczula-jest-noc%E2%80%9D-fitzgeralda/

Sidonie-Gabrielle Colette, „Chéri”, recenzja
Francuska pisarka i aktorka Sidonie-Gabrielle Colette (1873 – 1954) znana jest polskim czytelnikom przede wszystkim z cyklu powieści o Klaudynie oraz wydanej w zeszłym roku autobiograficznej książki „Czyste, nieczyste”. Teraz, po dziewięćdziesięciu latach od pierwszego francuskiego wydania, nakładem wydawnictwa W.A.B ukazała się po raz pierwszy w Polsce kolejna książka Colette – „Chéri”.
http://www.salonkulturalny.pl/sidonie-gabrielle-colette-%E2%80%9Echeri%E2%80%9D-recenzja/

Narkotyki, erotyka, fantasy i pochodzenie człowieka
Kolejnych pięć e-booków w formacie epub z wydawnictwa Jirafa Roja znalazło się na wirtualnych półkach Księgarni eClicto. Wśród nowych tytułów są słynne „Narkotyki” Stanisława Ignacego Witkiewicza.
http://blog.eclicto.pl/narkotyki-erotyka-fantasy-i-pochodzenie-czlowieka/

„Być kobietą i nie zwariować” – premiera e-booka
Książka Moniki Pawluczuk i Katarzyny Miller „Być kobietą i nie zwariować. Opowieści psychoterapeutyczne” jest adresowana do kobiet szukających szczęścia… w sobie – czytamy w zapowiedzi. E-book w formacie epub dostępny jest od dzisiaj, 24 lutego, w Księgarni eClicto. Tego samego dnia ukazuje się też papierowe wydanie poradnika.
http://blog.eclicto.pl/%E2%80%9Ebyc-kobieta-i-nie-zwariowac%E2%80%9D-%E2%80%93-premiera-e-booka/

e-booki Zysk i S-ka
W najbliższych dniach na wirtualnych półkach Księgarni eClicto pojawi się pięć e-booków z wydawnictwa Zysk i S-ka. Wśród nich nowość, która premierę w papierowym wydaniu będzie miała 2 marca – to „Ogień przy drodze” Tadeusza Zubińskiego.
http://blog.eclicto.pl/nowe-e-booki-wydawnictwa-zysk-i-s-ka/

„Punkt Omega” – na razie po angielsku
Niedawno informowaliśmy, że po polsku ukazała się powieść znakomitego amerykańskiego pisarza Dona DeLillo „Mao II”. Tymczasem w Stanach na początku lutego wyszła nowa książka DeLillo „Point Omega” (Punkt Omega). Mamy nadzieję, że w ciągu roku wyjdzie także polski przekład, tym bardziej że książka jest objętościowo niewielka, liczy tylko 117 stron. Jak dowiedzieliśmy się w wydawnictwie Noir sur Blanc, publikującym polskie przekłady DeLillo, rozmowy na ten temat trwają.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Epunkt-omega%E2%80%9D-%E2%80%93-na-razie-po-angielsku/

Dwie powieści Dave’a Eggersa
Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazały się dwie, odmienne w tonacji, powieści amerykańskiego pisarza Dave’a Eggersa „Co to za coś” i „Wstrząsające dzieło kulejącego geniusza”.
http://www.salonkulturalny.pl/dwie-powiesci-deve%E2%80%99a-eggersa/

„Kapuściński non-fiction” od 3 marca
„Kapuściński non-fiction” to biografia słynnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego, napisana przez Artura Domosławskiego. Wzbudzająca kontrowersje książka trafi do sprzedaży 3 marca, ale już można ją zamawiać.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ekapuscinski-non-fiction%E2%80%9D-od-3-marca/

Konkurs – wygraj książkę Jona Ronsona!
W rozpoczynającym się dzisiaj konkursie Salonu do wygrania są egzemplarze książki brytyjskiego dziennikarza i dokumentalisty Jona Ronsona „Człowiek, który gapił się na kozy”. Opartą na faktach historię niekonwencjonalnych broni wykorzystywanych przez amerykańską armię wydał W.A.B.
http://www.salonkulturalny.pl/konkurs-%E2%80%93-wygraj-ksiazke-jona-ronsona/
Nowości literackie 7 marca 2010
Książka o Kapuścińskim bije rekordy
Niemal ogólnonarodowa dyskusja, jaka rozgorzała wokół „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego, zrobiła książce znakomitą reklamę. Jak poinformowała nas Dorota Nowak ze Świata Książki – wydawcy biografii Kapuścińskiego – pierwszy nakład, liczący 45 tysięcy egzemplarzy, został sprzedany w ciągu pięciu dni od wprowadzenia na rynek.
http://www.salonkulturalny.pl/ksiazka-o-kapuscinskim-bije-rekordy/

Heinrich Steinfest, „Subtelny nos Lilli Steinbeck”, recenzja
Książki Heinricha Steinfesta największą popularnością cieszą się w Niemczech i Austrii, ale nie powinno to zrażać polskiego czytelnika. Wiadomo wprawdzie, że niemieckie (i austriackie) poczucie humoru odznacza się końskim wdziękiem, lecz austriacki pisarz mieszkający w Niemczech w „Subtelnym nosie Lilli Steinbeck” próbuje przełamać te stereotypowe wyobrażenia o ciężkim dow ***** zachodnich sąsiadów.
http://www.salonkulturalny.pl/heinrich-steinfest-%E2%80%9Esubtelny-nos-lilli-steinbeck%E2%80%9D-recenzja/

"Memłary” – Zbylut Grzywacz jako pisarz
Zbylut Grzywacz (1939 – 2004) był przede wszystkim wybitnym malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem, lecz także pisarzem z prawdziwego zdarzenia. Tak go właśnie nazywa krytyk literacki Tadeusz Nyczek, który teksty Grzywacza zebrał w tomie „Memłary”, wydanym przez krakowski Universitas.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ememlary%E2%80%9D-%E2%80%93-zbylut-grzywacz-jako-pisarz/

Najlepsze polskie książki wszech czasów
Przedstawiamy kolejny ranking Salonu Kulturalnego – sto najlepszych polskich książek od renesansu do współczesności.
http://www.salonkulturalny.pl/najlepsze-polskie-ksiazki-wszech-czasow/
Nowości literackie 14 marca 2010
„Zanim zapomnę” – nowość Noir sur Blanc
Powieść „Zanim zapomnę” znakomitego pisarza południowoafrykanskiego André Brinka jest wśród marcowych nowości Wydawnictwa Noir sur Blanc.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ezanim-zapomne%E2%80%9D-%E2%80%93-nowosc-noir-sur-blanc/

Nowości Wydawnictwa Czarne – marzec 2010
Siedem nowych książek, polskich i zagranicznych autorów, ukaże się w marcu 2010 nakładem Wydawnictwa Czarne.
http://www.salonkulturalny.pl/nowosci-wydawnictwa-czarne-%E2%80%93-marzec-2010/

„Kapuściński non-fiction” - recenzja
O żadnej książce ostatnio nie było tak głośno, jak o „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego. Znak zrezygnował z wydania tej biografii, opublikował ją za to Świat Książki. Pierwszy nakład – 45 tysięcy egzemplarzy – rozszedł się błyskawicznie, wydawnictwo musiało zrobić dodruk.
http://www.salonkulturalny.pl/artur-domoslawski-%E2%80%9Ekapuscinski-non-fiction%E2%80%9D-recenzja/

Konkurs – wygraj „Ponad wszelką wątpliwość”!
„Ponad wszelką wątpliwość” – egzemplarze tej kryminalnej powieści Gianrica Carofiglia są nagrodami w rozpoczynającym się dzisiaj konkursie Salonu Kulturalnego.
http://www.salonkulturalny.pl/konkurs-%E2%80%93-wygraj-%E2%80%9Eponad-wszelka-watpliwosc%E2%80%9D/

„Kino nieme” – początek wielkiej „Historii kina”
W Internecie można znaleźć dużo ciekawych publikacji, ale przecież nie znajdziemy wszystkiego, Na przykład wiedzy, jaką zawiera „Kino nieme”, będące pierwszym tomem „Historii kina”. Księgę, pod redakcją Tadeusza Lubelskiego, Iwony Sowińskiej i Rafała Syski, opublikował krakowski Universitas.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ekino-nieme%E2%80%9D-%E2%80%93-poczatek-wielkiej-%E2%80%9Ehistorii-kina%E2%80%9D/
Nowości literackie 21 marca 2010
Najlepsi polscy poeci XX wieku – ranking Salonu
Od dawna chcieliśmy opublikować w Salonie Kulturalnym nasz subiektywny ranking najlepszych polskich poetów XX wieku. Wreszcie jest dobra okazja – Światowy Dzień Poezji, który obchodzony jest właśnie dzisiaj, 21 marca.
http://www.salonkulturalny.pl/najlepsi-polscy-poeci-xx-wieku-%E2%80%93-ranking-salonu/

Trzy nowości Nowego Świata
„Szklanka na pająki” Barbary Napiórkowskiej, „Duśka. Opowieść o Darii Trafankowskiej” Hanny Karolak oraz „Martwy punkt” Izabeli Szolc to trzy nowości, które zapowiada wydawnictwo Nowy Świat.
http://www.salonkulturalny.pl/trzy-nowosci-nowego-swiata/

„Przeciwżycie” Rotha już po polsku
Powieść wybitnego amerykańskiego pisarza Philipa Rotha „Przeciwżycie” jest już w księgarniach.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eprzeciwzycie%E2%80%9D-rotha-juz-po-polsku/

„Grobowa cisza” – wraca islandzki komisarz
„Grobowa cisza”, kolejny kryminał islandzkiego pisarza Arnaldura Indriđasona o policjancie Erlendurze Sveinssonie z Reykjaviku, trafi do księgarń 24 marca. Polskiemu wydaniu książki patronuje Salon Kulturalny.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Egrobowa-cisza%E2%80%9D-%E2%80%93-wraca-islandzki-komisarz/
Nowości literackie 28 marca 2010
Miasto cudów” Mendozy już w sprzedaży
„Miasto cudów” uważane jest za najlepszą powieść Eduarda Mendozy, pisarza z Barcelony. Wydana przez Znak książka jest już w sprzedaży.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Emiasto-cudow%E2%80%9D-mendozy-juz-w-sprzedazy/

Arnaldur Indriđason, „Grobowa cisza”, recenzja
„Grobowa cisza”, podobnie jak poprzednia powieść islandzkiego pisarza Arnaldura Indriđasona „W bagnie”, to kryminał tylko z nazwy. Intryga kryminalna jest dla autora pretekstem do pokazania zła, jakie człowiek może wyrządzić drugiemu człowiekowi.
http://www.salonkulturalny.pl/arnaldur-indridason-%E2%80%9Egrobowa-cisza%E2%80%9D-recenzja/

„Sudan. Czas bezdechu” – nowość W.A.B.
Opowieści o przemocy, głodzie, strachu, lecz i ogromnej nadziei składają się na książkę Konrada Piskały „Sudan. Czas bezdechu”, która nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się 31 marca br.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Esudan-czas-bezdechu%E2%80%9D-%E2%80%93-nowosc-w-a-b/

Konkurs – wygraj kryminał o Lilli Steinbeck!
Zapraszamy do naszego nowego konkursu. Nagrodami są egzemplarze kryminalnej powieści austriackiego pisarza Heinricha Steinfesta „Subtelny nos Lilli Steinbeck”, wydanej przez W.A.B.
http://www.salonkulturalny.pl/konkurs-%E2%80%93-wygraj-kryminal-o-lilli-steinbeck/
Nowości literackie 11 kwietnia 2010
Leonardo Sciascia, „Kontekst”, recenzja
W podtytule powieści sycylijskiego pisarza Leonarda Sciascii „Kontekst” znajduje się „Parodia”, choć równie celnym dopowiedzeniem byłaby „Satyra”. Satyra na włoską władzę i partie polityczne z przełomu lat 60. i 70. ubiegłego stulecia.
http://www.salonkulturalny.pl/leonardo-sciascia-%E2%80%9Ekontekst%E2%80%9D-recenzja/

„Smakowanie raju”. Świadek zbrodni katyńskiej wspomina
Od 7 kwietnia, w księgarniach jest dostępna wydana przez Rebis książka „Smakowanie raju”, której autor, Icek Erlichson, był świadkiem egzekucji w lesie katyńskim.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Esmakowanie-raju%E2%80%9D-swiadek-zbrodni-katynskiej-wspomina/

Bruce Chatwin, „Utz”, recenzja
Niewielka objętościowo powieść Bruce’a Chatwina „Utz” jest jak najcenniejsza figurka z kolekcji miśnieńskiej porcelany: każdy detal zaświadcza o jej pięknie i wartości.
http://www.salonkulturalny.pl/bruce-chatwin-%E2%80%9Eutz%E2%80%9D-recenzja/

„Szalone życie Meriana Coopera” – biografia twórcy King Konga
Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na 8 kwietnia książkę, która zapewne stanie się bestsellerem. Chodzi o „Szalone życie Meriana Coopera, twórcy King Konga”. Książka, której autorem jest Mark Cotta Vaz, ukaże się w serii „Biografie”.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eszalone-zycie-meriana-coopera%E2%80%9D-%E2%80%93-biografia-tworcy-king-konga/

Opowiadania Amosa Oza – mistrzostwo i piękno
Amos Oz uważany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza izraelskiego, a wydany właśnie przez Rebis tom opowiadań „Sceny z życia wiejskiego” to kolejne potwierdzenie tej opinii.
http://www.salonkulturalny.pl/opowiadania-amosa-oza-%E2%80%93-mistrzostwo-i-piekno/

„Patologie” – nowa powieść Zachara Prilepina
19 kwietnia do rąk czytelników trafią „Patologie” – nowa powieść rosyjskiego pisarza Zachara Prilepina, znanego w Polsce z książki „Sańkja”, którą recenzowaliśmy w Salonie Kulturalnym. „Patologie” ukażą się nakładem wydawnictwa Czarne.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Epatologie%E2%80%9D-%E2%80%93-nowa-powiesc-zachara-prilepina/

Leszek Biały, „Źródło Mamerkusa”, recenzja
„Źródło Mamerkusa” Leszka Białego to bez wątpienia jedna z najlepszych premier literackich ostatnich miesięcy.
http://www.salonkulturalny.pl/leszek-bialy-%E2%80%9Ezrodlo-mamerkusa%E2%80%9D-recenzja/

„Ludzie i zwierzęta” – nowość Wydawnictwa Literackiego
O Antoninie Żabińskiej mówiono, że jest przyjacielem wszystkich stworzeń, dla ratowania których ryzykowała życie własne i swojej rodziny. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się wspomnienia Żabińskiej „Ludzie i zwierzęta”.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eludzie-i-zwierzeta%E2%80%9D-%E2%80%93-nowosc-wydawnictwa-literackiego/

Czego możemy się uczyć od Einsteina
W cenionej serii „Fortuna i Fatum“ wydawnictwa W.A.B. ukazała się biografia „Einstein. Jego życie, jego wszechświat” pióra Waltera Isaacsona.
http://www.salonkulturalny.pl/czego-mozemy-sie-uczyc-od-einsteina/
Nowości literackie 18 kwietnia 2010
André Brink, „Zanim zapomnę”, recenzja
Literatura południowoafrykańska to przede wszystkim noblista J. M. Coetzee, ale jest też André Brink, autor wydanej właśnie przez Noir sur Blanc powieści „Zanim zapomnę”. Powieści znakomitej, pięknej i przejmującej.
http://www.salonkulturalny.pl/andre-brink-%E2%80%9Ezanim-zapomne%E2%80%9D-recenzja/

„Panowie herbaty” – nowość Noir sur Blanc
W księgarniach jest już niezwykła powieść wybitnej powieściopisarki holenderskiej Helli S. Ha ***** e pt. „Panowie herbaty”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Epanowie-herbaty%E2%80%9D-%E2%80%93-nowosc-noir-sur-blanc/

„Zbrodnie prawdziwe” – nowa seria wydawnicza
Wydawnictwo W.A.B. zainaugurowało nową serię pod nazwą „Zbrodnie prawdziwe”. Pierwszym tytułem jest międzynarodowy bestseller angielskiej pisarki Kate Summerscale „Podejrzenia pana Whichera. Morderstwo w domu na Road Hill”.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ezbrodnie-prawdziwe%E2%80%9D-%E2%80%93-nowa-seria-wydawnicza/
Nowości literackie 9 maja 2010
„Epigram na Stalina” – rzecz o Osipie Mandelsztamie
Osipowi Mandelsztamowi, największemu – obok Anny Achmatowej i Borysa Pasternaka – rosyjskiemu poecie XX wieku, poświęcona jest powieść Roberta Littela „Epigram na Stalina”, którą opublikowało wydawnictwo Noir sur Blanc.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eepigram-na-stalina%E2%80%9D-%E2%80%93-rzecz-o-osipie-mandelsztamie/

Trzy książki z wydawnictwa Iskry
Nakładem Iskier ukazały się ostatnio trzy tytuły: „Najstarszy zawód świata” Marka Karpińskiego, „Joy Division i Ian Curtis” Deborah Curtis oraz tomik wierszy „Ciało i pamięć” Michała Jagiełły.
http://www.salonkulturalny.pl/trzy-ksiazki-z-wydawnictwa-iskry/

„Czerwony bunt” – nowa książka Neala Bascomba
„Czerwony bunt” to najnowsza książka Neala Bascomba, autora bestsellera „Wytropić Eichmanna”. Tym razem amerykański dziennikarz opisuje bunt na słynnym pancerniku „Potiomkin” w 1905 roku i tak jak w przypadku poprzedniej książki, jest to lektura pasjonująca.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eczerwony-bunt%E2%80%9D-%E2%80%93-nowa-ksiazka-neala-bascomba/

Książki nominowane do Angelusa
23 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Książki, trudno więc o lepszą okazję, by podać pełną listę czterdziestu dwóch książek, które zostały zakwalifikowane do pierwszego etapu konkursu o Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.
http://www.salonkulturalny.pl/ksiazki-nominowane-do-angelusa/

„Poeci na nowy wiek” – antologia Biura Literackiego
Wiersze 21 poetek i poetów debiutujących w latach 2000-2009 znalazły się w antologii „Poeci na nowy wiek”, wydanej przez wrocławskie Biuro Literackie.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Epoeci-na-nowy-wiek%E2%80%9D-%E2%80%93-antologia-biura-literackiego/

„Ręczna robota” – kryminał z czasów PRL-u
Akcja powieści Ryszarda Ćwirleja pt. „Ręczna robota” rozgrywa się w absurdalnej rzeczywistości Polski Ludowej. To barwna, ale też realistyczna historia kryminalna.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ereczna-robota%E2%80%9D-%E2%80%93-kryminal-z-czasow-prl-u/

„Na rogu świata i nieskończoności”, recenzja
Wydawnictwo Iskry przygotowało kolejną ucztę dla wielbicieli słowa pisanego i mówionego – ukazało się wznowienie książki „Na rogu świata i nieskończoność. Wspomnienia o Franciszku Fiszerze” – zebrane przez Romana Lotha.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ena-rogu-swiata-i-nieskonczonosci%E2%80%9D-recenzja/

Daniel Kalder, „Dziwne teleskopy”, recenzja
Poezja powinna zadziwiać i zaskakiwać czytelnika, ale proza przecież także może to robić. A powieść szkockiego pisarza Daniela Kaldera „Dziwne teleskopy” (wydawnictwo Czarne) zadziwia. Przede wszystkim tematem i sposobem, w jaki go przedstawia.
http://www.salonkulturalny.pl/daniel-kalder-%E2%80%9Edziwne-teleskopy%E2%80%9D-recenzja/

„Nielegalne związki” pełne erotyki
Grażyna Plebanek w najnowszej powieści „Nielegalne związki” otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność, ale przede wszystkim bez skrępowania i pruderii pisze o ***** ie. Tak jak poprzednie i tę książkę Plebanek opublikowało wydawnictwo W.A.B.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Enielegalne-zwiazki%E2%80%9D-pelne-erotyki/

Wznowienie dwóch powieści Remarque’a
Poznański Rebis w serii „Mistrzowie literatury” wznowił dwie głośne powieści jednego z naszych najbardziej ulubionych pisarzy – Ericha Marii Remarque’a. Książki „Na Zachodzie bez zmian” i „Noc w Lizbonie” ukazują się w nowej szacie graficznej i w nowym formacie.
http://www.salonkulturalny.pl/wznowienie-dwoch-powiesci-remarque%E2%80%99a/

„Londonistan” wstrząsnął Wielką Brytanią
„Londonistan” brytyjskiej dziennikarki Melanie Phillips wzbudził na Wyspach Brytyjskich wielkie poruszenie. Po polsku książka ukaże się 20 maja 2010 nakładem wydawnictwa Sprawy Polityczne, a jej patronem jest Salon Kulturalny.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Elondonistan%E2%80%9D-wstrzasnal-wielka-brytania/

„Czarna lista” Marininej – podwójny patronat Salonu
Salon Kulturalny po raz pierwszy obejmuje patronat na wydaniem audiobooka – będzie to kryminał „Czarna lista” popularnej rosyjskiej pisarki Aleksandry Marininej, wydany przez Bibliotekę Akustyczną we współpracy z W.A.B. Książkę czyta Roch Siemianowski.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Eczarna-lista%E2%80%9D-marininej-%E2%80%93-podwojny-patronat-salonu/

Wspomnienia Szymona Wiesenthala – „łowcy nazistów”
Nakładem wydawnictwa Znak ukazały się wspomnienia „Prawo, nie zemsta” Szymona Wiesenthala, który nazywany był „łowcą nazistów”.
http://www.salonkulturalny.pl/wspomnienia-szymona-wiesenthala-%E2%80%93-%E2%80%9Elowcy-nazistow%E2%80%9D/

Nowości wydawnictwa Czarne – maj 2010
Trzy nowe książki zagranicznych pisarzy przygotowało na maj wydawnictwo Czarne. Na początek będzie jednak wznowienie głośnej książki Andrzeja Stasiuka „Biały kruk”.
http://www.salonkulturalny.pl/nowosci-wydawnictwa-czarne-%E2%80%93-maj-2010/

„Koniec jest moim początkiem” – pośmiertna książka Terzaniego
Jak podaje poznański Zysk i S-ka, w księgarniach jest już książka włoskiego reportażysty Tiziano Terzaniego „Koniec jest moim początkiem”.
http://www.salonkulturalny.pl/%E2%80%9Ekoniec-jest-moim-poczatkiem%E2%80%9D-%E2%80%93-posmiertna-ksiazka-terzaniego/