biznes - masaz tajski - wszystko co wiesz lub chcialbys wiedziec -
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta
zapalenie stawow - tai chi usmierza bol kurs masaz tajski 3 maja 2011
http://www.biomedical.pl/aktualnosci/zapalenie-stawow-taichi-usmierza-bol-1646.html

Praktykowanie tai-chi ma zmniejszać ból oraz poprawiać ogólne samopoczucie osób cierpiących na zapalenie stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów), według badaczy amerykańskich.

Próba była przeprowadzona na 354 pacjentach, cierpiących na różne choroby reumatyczne. Połowa z uczestników praktykowała przez 8 tygodni kursy inicjacyjne do tai-chi – 2 sesje tygodniowo.

Inni natomiast, czyli grupa kontrolna, przestrzegała jedynie tradycyjnego leczenia medycznego, w oczekiwaniu, aż badanie się skończy i będzie mogła wziąć udział w tym samym programie tai-chi, co grupa pierwsza.

Rezultaty wykazują, że w porównaniu do uczestników z grupy kontrolnej, uczestnicy z grupy aktywnej odczuwali mniej bólu i mniej zmęczenia po 8 tygodniach praktykowania tai-chi. Cierpieli oni również mniej z powodu zesztywnienia stawów.

Autorzy badania potwierdzają, że w okresie trwania projektu, kursanci tai-chi donosili także o lepszym ogólnym samopoczucia, a także wykazywali oni lepszy zmysł równowagi niż pacjenci z grupy kontrolnej.

Podkreślmy jeszcze, że w trakcie tej próby klinicznej, pacjenci, których mobilność była zredukowana, mogli ćwiczyć tai-chi w pozycji siedzącej, a mimo wszystko odnieśli z tego takie same korzyści, jak pozostali.