biznes - masaz tajski - wszystko co wiesz lub chcialbys wiedziec - Nie
 
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać nowe tematy, komentarze.
Zaloguj się lub zarejestruj się aby dodawać wypowiedzi.
osobniktreść posta
Nie bójmy się pytać fizjoterapeuty kursy masazu tajskiego 2 czerwca 2011
http://www.dziennikzachodni.pl/spotkaniamedyczne/199978,nie-b-ljmy-si-pyta-fizjoterapeuty-dlaczego-stosuje-dany,id,t.html?cookie=1

Naszym gościem jest doc. dr. n. kultury fizycznej Krzysztof Gieremek, specjalista fizjoterapii, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, kierownik Zakładu Fizykoterapii i Odnowy Biologicznej w AWF w Katowicach, pracownik akademicki GWSH w Katowicach. Oto relacja z czatu internetowego, który odbył się w naszej redakcji

~sf: Czy korzystne jest zażywanie preparatów z glukozaminą i czy to rzeczywiście pomaga?

doc._Krzysztof_Gieremek: Tego rodzaju środki przepisywane są najczęściej przez ortopedów i trzeba przyznać, ze przy odpowiedniej dawce tego preparatu, są skuteczne. Zwłaszcza u ludzi z problemami z chrząstką stawową. Ostrożnie powinny je stosować jednak osoby z cukrzycą.

~Cyber: Czy częste klikanie myszką może powodować zwyrodnienie nadgarstka?
Krzysztof_Gieremek: Praca przy komputerze, przy użyciu myszki, pomimo ruchu palców, jest pracą statyczną, zwłaszcza dla mięśni przedramienia. Stąd też coraz częściej z tego powodu występuje u chorych zespół przeciążenia nadgarstka i stawu łokciowego (tzw. zespół bolesnego łokcia tenisisty). Zalecałbym w takim przypadku dużo ćwiczeń rozciągających mięśnie zginające i prostujące palce i nadgarstek.

~ Czy skrzypienie w stawach kolanowych przy klękaniu czy wchodzeniu po schodach może być objawem chondomalacji rzepki? Jakie ćwiczenie i rehabilitację stosować przy tym schorzeniu?

Krzysztof_Gieremek: Tego rodzaju objaw faktycznie może świadczyć o procesie degeneracyjnym chrząstki stawowej. Może on wystąpić już u dwudziestoparoletniego człowieka uprawiającego intensywnie sport, jak też u osoby starszej. Zatem przyczyna zużycia może wynikać z nadmiernej eksploatacji, jak też z procesu starzenia. W takich przypadkach zanim dojdzie do zabiegu artroskopowego, można korzystać z fizykoterapii: z pola magnetycznego, elektroterapii, terapii borowinowej, solankowej.

Dodatkowo, o czym już wspominałem, można zastosować suplementację żywieniową: glukozamine, chondroityne itp. Ważne byłoby, aby zwłaszcza u młodego człowieka, sprawdzić mechanikę pracy kończyny dolnej, w tym także kolana, które może być źle obciążane, z powodu zmian w stawie biodrowym lub w stawie krzyżowo-biodrowym.

~inteligentna_poszukiwana: Czy są skuteczne metody leczenia po obwodowym porażeniu nerwu twarzowego

Krzysztof_Gieremek: Wszystko zależy od tego, jaki czas upłynął od zaistniałego incydentu chorobowego i jaka była przyczyna tego porażenia: stan zapalny, guz, uraz? W świeżych przypadkach porażenia nerwu twarzowego zwykle skutecznie stosuje się laseroterapię, stymulację mięśni porażonych, okłady/opatrunki ocieplające, masaż. Przypadki zastarzałe, wieloletnie, niestety nie poddają się tego rodzaju leczeniu.

~gorący_kubek: Jestem zawodowym żołnierzem, służę w piechocie. Często bolą mnie kolana, od obciążenia stawów.. Czas oczekiwania na wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym wynosi nawet dwa miesiące. Są jakieś sposoby, które mogę sam zastosować, aby choć trochę sobie pomoc?

Krzysztof_Gieremek: Rozumiem, ze jest pan młodym żołnierzem, który musi pokonywać duże odległości z ekwipunkiem. Dla poratowania polecam zatem dodatkowe ocieplacze na kolana, zwłaszcza w porze zimowej.

Dodatkowo codziennie, w ramach toalety wieczornej, radzę intensywne przegrzewanie kolan strumieniem prysznica ciepło-zimnego, a następnie wsmarowywanie maści rozgrzewających, które mają w składzie kamforę, kwas salicylowy, wyciąg z mięty pieprzowe. W sytuacji czekającego Pana dużego obciążenia, proszę stosować specjalistyczne opaski ortopedyczne - takie, jak noszą narciarze. No i raz w tygodniu wyrównawczo basen.

~piotrek22212;]: Jak postępować w wypadku szpotawości kości? Czy wiąże się to z wysokim kosztem leczenia?

Krzysztof_Gieremek: Nie wiem, o deformację jakiej kości chodzi. Generalnie wszystko zależy od tego, na ile Pana deformacja wpływa na możliwości poruszania się. Jeżeli występują duże problemy z przemieszczaniem się, zaleca się zabieg operacyjny. Znaczenie ma także wiek.

Truskawka: Co może być przyczyną drętwienia rąk podczas spania i co z tym można zrobić?

Krzysztof_Gieremek: Jeżeli nie ma Pani problemów sercowo-naczyniowych, najczęstszą przyczyną tego rodzaju objawów są zmiany zwyrodnieniowe: przeciążeniowe kręgosłupa szyjnego lub górnego odcinka kregosłupa piersiowego. Proszę udać się z tym problemem do neurologa, a następnie do fizjoterapeuty.

~Nick_1: Czy po operacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa można korzystać z masażu?

Krzysztof_Gieremek: Jeżeli upłynął dłuższy czas od operacji, stosowanie masażu leczniczego jest możliwe. Należy jednak udać się na taki zabieg do fizjoterapeuty, a nie do przypadkowego masażysty.

~okroglutka40: Mojego męża wiecznie bolą ramiona. Leczył się u reumatologa, odbył rehabilitację, miał wstrzykiwane blokady i dalej nie znamy przyczyny tych dolegliwości. Czy mógłby pan doktor coś poradzić?

Krzysztof_Gieremek: Jeżeli ortopeda bądź reumatolog nie stwierdził istotnych zmian zwyrodnieniowych w stawach barkowych bądź tez zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego i piersiowego, dolegliwości te powstają zapewne z powodu złej mechaniki pasa barkowego, zwłaszcza mechaniki kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

Innymi słowy, mogą to być typowe objawy przeciążenia tego kompleksu anatomicznego. Proszę udać się do fizjoterapeuty, specjalizującego się w diagnostyce i medycynie manualnej (terapii manualnej).

~michu: Co pomaga przy bólach w okolicy karku i szyi?

Krzysztof_Gieremek: Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest przebywanie w pozycji siedzącej przy biurku z pochyloną głową albo częste korzystanie z samochodu. Prowadzi to do zniesienia naturalnych krzywizn tego odcinka kręgosłupa i wzmożonego napięcia mięśni tego odcinka - co jest główną przyczyną tej dolegliwości. Proszę zadbać o odpowiednie podparcie szyi i głowy w czasie spania, stosując częstsze przerwy w pracy. Zalecany w takich przypadkach jest masaż rozluźniający, ciepłe kompresy i ćwiczenia rozciągające ramion.

~Józef: Czy korzystanie z masażu na łóżku Ceragem jest Pana zdaniem polecany czy wręcz przeciwnie?

Krzysztof_Gieremek: Jeżeli nie występują u pana konkretne dolegliwości chorobowe, korzystanie z takiego łóżka może być korzystne w celach relaksacyjnych, dla rozluźnienia mięśni.